Studniówka – historia i przesądy

Studniówka – historia i przesądy

Październik, rozpoczyna okres przygotowań do studniówek w każdej szkole średniej. Uczniowie klas maturalnych wraz ze swoimi nauczycielami dokonują wielu wyborów, od kierunku studiów na które chcą się dostać, kierunku zajęć dodatkowych na które uczęszczają przed maturą po wzory i krój garnituru i sukienek, w które ubiorą się tej nocy.

Wielu z Nas pamięta gorączkowe przygotowania, dbałość o szczegóły i emocje towarzyszące tej pierwszej „dorosłej” zabawie.

HISTORIA STUDNIÓWKI

Historia pierwszych studniówek wiąże się z czasami, w których powstawały pierwsze społeczności, hierarchie oraz obrzędy. Inicjacje, którym poddawani byli członkowie plemion pierwotnych odbywały się tuż po poprzedzającym je okresie nauki. Związane z obrzędami magicznymi i rytuałami przejścia, miały na celu chronić przed złem, wpływać na rozwój najbardziej pożądanych cech osobowości i zapewniać pomyślność i powodzenie w nowych etapach życia.

Zmieniając status społeczny lub rodzinny, uroczyście obchodzono moment przechodzenia z jednej fazy do drugiej. Niektóre z obrzędów miały na celu sprawdzanie sprawności fizycznej i psychicznej pod kątem nowej roli młodzieńca.

Niestety, dość często rytuały związane z  inicjacją związane były z próbami ściśle powiązanymi z  przyjęciem bólu. Sprawdzano w ten sposób opanowanie, wytrzymałość i odwagę.

Część ze stosowanych rytuałów przetrwała do dnia dzisiejszego, inne uległy na szczęście zmianie. Kilka zwyczajów, odnaleźć można po dzisiejszy dzień we współczesnych zwyczajach, a zwyczaje związane z  maturą i okresem ją poprzedzającym są tego najlepszym przykładem. Niestety, w przeanalizowanej przez Nas historii nie natrafiliśmy na informacje dotyczące pierwszej zorganizowanej studniówki na terenie naszego kraju. Pewnym jest natomiast, że w formie tanecznej zabawa realizowana była po 1812 roku, kiedy to jeden z pruskich reformatorów wprowadził egzamin dojrzałości.

Nie wszystkie szkoły uzyskiwały jednak zgodę na to, aby mógł on zostać przeprowadzony. Ponad dwadzieścia lat później, maturę podzielono na egzamin ustny i egzamin pisemny. Szkoły, które organizowały egzamin maturalny cieszyły się bardzo dobrą opinią, a wykazywanie się świadectwem maturalnym było wysoko cenione w hierarchii społecznej, było również  gwarantem uzyskania lepszej pracy.

STUDNIÓWKA czyli STO DNI … dlaczego akurat tyle?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego bale maturalne organizowane są na STO dni przed końcowym egzaminem?  Trzy miesiące  – uznano, iż  okres ten jest wystarczający do powtórzenia materiału i uzupełnienia ewentualnych braków ułamków wiedzy. Możliwe, iż umiłowanie okrągłych liczb w Europie wzięło górę, a setny dzień przed egzaminem dojrzałości uznano za „ostatni moment wolności”. W przytaczanych teoriach wskazuje się również na samego Napoleona, który w 100 dni miał odrestaurować cesarstwo.

Z własnego doświadczenia wiem, iż grono pedagogiczne bardzo lubi wspomnianą wyżej metaforę – mniej pokornym i przykładającym się do nauki uczniom przypominają, iż ich przygoda z maturą może skończyć się tak, jak bitwa pod Waterloo.

PRZESĄDY STUDNIÓWKOWE

Momentu, w którym przyjdzie pisać egzamin maturalny choć odrobinę obawiają się wszyscy licealiści. Istnieje szereg informacji na temat stosowanych do dzisiejszego dnia „zabiegów”, których magiczne wypełnienie się podobno ma wpływ na wyniki końcowego egzaminu. Wielu z was uważa, iż warto wprowadzić je w życie.

czerwona podwiązka na studniówkę 1. Czerwień ma moc!

Trzy studniówkowe przesądy wiążą się z tym intensywnym kolorem. Czerwona bielizna, ma przynieść szczęście w zbliżających się egzaminach. Czerwona podwiązka założona na lewą nogę lub cienka czerwona nitka na nadgarstku, którą zawiązać powinna osoba życzliwa zwiastują podobno powodzenie na egzaminach .

2. Nowy garnitur / coś nowego

Dla Panów, studniówka to doskonała motywacja do zakupu klasycznego zestawu – marynarka + spodnie + kamizelka. Zgodnie z przesądem, nowy garnitur w trakcie zabawy przesiąknie pozytywną energią zapewniając ją w trakcie egzaminu. Według przesądu, panowie powinny zaopatrzyć się w czerwony krawat, którego nie będą zdejmować podczas całej zabawy.

Przesąd związany z zakupem „czegoś nowego” wypełni się nawet wtedy, gdy nie będziemy zwracali na niego uwagi. Zazwyczaj drogie Panie kupują nowe sukienki, lub wykorzystując poprzednie modele dodają zupełnie nowe dodatki.

  1. Coś pożyczonego

Ten przesąd występuje również w czasie przedślubnych przygotowań. Czym różni się od przesądu studniówkowego? W przypadku studniówki, osoba od której coś pożyczamy, powinna być w naszym mniemaniu mądra i zaradna.

  1. Wygodne buty

Z racji tego, iż przygotowania do studniówki trwają kilka miesięcy, w czasie poszukiwań ubioru warto zadbać o nowe i wygodne buty. Według starych przesądów, nie warto zdejmować obuwia w czasie trwania zabawy, nawet jeśli będzie ona trwała do rana. Dodatkowym przesądem wspomnianym w temacie studniówki jest kwestia pastowania męskiego obuwia w jednym kierunku ….

5. Ostatnie cięcie przed balem

Wszystkie maturzystki zapewne planują już wyjątkową fryzurę na studniówkę. Do salonów przed samym balem warto się wybrać nie tylko po to aby wystylizować włosy, ale także lekko je ściąć. Według przesądu, podcinanie włosów w okresie pomiędzy studniówką a maturą może negatywnie wpłynąć na przebieg egzaminów. Na szczęście, wspomniany tu przesąd nie dotyczy panów, którzy śmiało mogą golić włosy i zarost.

Różnice pomiędzy Amerykańskim „PROM” a Studniówką nad Wisłą

Matura w Polsce odbywa się na 100 dni przed maturą, Amerykański „PROM” organizowany jest pod koniec maja, gdy znane są już wyniki wszystkich poważniejszych egzaminów.

Na „Prom” młodzież udaje się we wcześniej określonych parach. Znanym zwyczajem chłopak zapraszający partnerkę na bal, przyjeżdża po nią wynajętą limuzyną lub własnym samochodem. Studniówka nad Wisłą czerpie z w/w standardów, na szczęście jednak podjeżdżanie limuzyną na zabawę studniówkową nie zagościło w naszym kraju.

W trakcie studniówki w USA wybierani są Królowa i Król balu – jest to jeden z ważniejszych elementów związanych z prowadzeniem zabawy w szkole. Wyboru tego dokonuje się przed samą zabawą, a ważnymi elementami całego procesu są osiągnięcia w nauce, osiągnięcia sportowe czy sposób w jaki dana osoba zachowywała się w szkole. Na studniówkach nad Wisłą uwagę przykłada się do programu artystycznego, różnego rodzaju scenek, piosenek czy filmów w zabawny sposób podsumowujących czas spędzony w liceum.

Taneczna część balu w Polsce trwa zazwyczaj do białego rana, w USA młodzież bawi się do godziny 00:00 pod okiem nauczycieli. To co różni naszą studniówkę od balu organizowanego w USA jest zwyczaj organizowania „domówek” w których udział biorą wszyscy uczestniczy balu. Zwyczajowe łamanie panujących w tym kraju przepisów dotyczących zakazu spożywania alkoholu dla uczniów i młodzieży która ukończyła 18 rok życia stała się tematem wielu filmów i wspomnień.

STUDNIÓWKA W ROSJI

Uroczysty bal maturalny, zwany Vipusknoy vecher, jest w Rosji organizowany zaraz po otrzymaniu dyplomu pod koniec czerwca.  Zabawa w restauracji podczas której tańczy się m.in. walca, trwa z reguły aż do wschodu słońca. Dwie daty: 21 i 22 czerwca są zabronione. Ma to związek z rokiem 1941, kiedy to absolwenci bawiący się na balu 21 czerwca następnego dnia rano zostali wcieleni do służby wojskowej, aby walczyć z Niemcami w II wojnie światowej.