Pamiętaliście o zmianie czasu ?

Pamiętaliście o zmianie czasu ?

Dzień Dobry … pamiętaliście o zmianie czasu?

Tak, to dziś … noc z 30 na 31 października to data zmiany czasu z letniego na zimowy. Gdy wskazówki zegarów wskazały godzinę 3:00 nad ranem w niedzielę, w naszym zautomatyzowanym i podłączonym do globalnej sieci świecie cofnęły się do godziny 2:00. Wszystkim wracającym z imprez Halloween, operacja zaoszczędziła całą godzinę …
Zmiana czasu na zimowy w Unii Europejskiej odbywa się w ostatnią niedzielę października. Na powrót do czasu letniego poczekamy do ostatniej niedzieli marca.
Zmiana czasu na terenie Unii Europejskiej regulowana jest przez unijną dyrektywę z 2001 r. W Polsce precyzuje to rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.

Przecież  trwały prace nad odejściem od zmiany czasu ….

Tak,  prace były prowadzone na szczeblu unijnym, ale zarzucono je przed pandemią. Osiemdziesiąt cztery procent pytanych przez KE Europejczyków chciało zniesienia zmiany czasu, aktualny stan prawny jest jednak taki, że przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni i w resort rozwoju pracuje nad nowym rozporządzeniem w tej sprawie.

Tags: